TZ Jhk ze dne 11. 06. 2019: Digitalizace je u nás stále na počátku

Jihočeské podniky stojí mnohdy na úplném začátku digitalizace, což je řadí až za jejich německé sousedy. „Situace se sice zlepšuje, ale jde to pomalu,“ říká v rozhovoru vedoucí oddělení technické podpory vimperského závodu společnosti Rohde & Schwarz Michal Řehoř

 

Německá společnost Rohde & Schwarz se zabývá produkcí high-end přístrojů a technologií a inovativní podporou výroby. Stručně řečeno, vyvíjí a zavádí informační a měřící technologie, které pomáhají firmám držet krok s moderní dobou. Ve Vimperku firma působí od roku 2001 a v současnosti zaměstnává  téměř 800 osob.

V poslední době se stále více hovoří o kybernetické bezpečnosti neboli zabezpečení počítačových dat ve firmách. Jak jsou na tom podniky v této oblasti?

Tato řešení jsou dodávána z naší centrály z Mnichova. Nicméně pokud bych měl hodnotit firmy, které jsem měl tu možnost v jižních Čechách navštívit a prohlédnout, pak jsou mé pocity rozporuplné. Valná většina z nich je na samém počátku zavádění prvků z oblasti digitalizace, průmyslu 4.0 či kybernetické bezpečnosti. Na druhou stranu se toto téma dostává do popředí a jsem rád, že se o tom v některých firmách již jen nemluví.

Zlepšuje se situace?

Ano, nicméně jde to samozřejmě pomalu. Není jednoduché přesvědčit management například průmyslového podniku, aby investoval do tohoto poměrně mladého odvětví. Většina manažerů chce mít za každou investicí I návratnost a jsou orientováni na dosažení krátkodobých cílů. A návratnost se v této oblasti  nevyčísluje snadno. Mnoho firem a lidí o tom mluví, koná se nespočet konferencí a workshopů, ale málokdo je schopen realizovat. Důvody to může mít ale samozřejmě také jiné, například nedostatek kvalifikovaných pracovníku pro aplikaci těchto řešení.

Ve Vimperku působíte necelých 20 let. Změnilo se za tu dobu nějak portfolio vašich služeb a výrobků?

Samozřejmě se změnilo markantně. Tak rychle, jak jsou vyvíjeny standardy pro nové komunikační technologie, tak rychle musí naše společnost reagovat a dodávat například výrobcům mobilních technologií nové požadované přístroje. Navíc v roce 2001 jsme začínali s kabelovou výrobou. Dnes vyrábíme celou produktovou řadu osciloskopů, signálových generátorů, dále pak spektrální a síťové analyzátory, zesilovače pro terestriální vysílání, bezpečnostní skenery atd. Naše výroba je velice sofistikovaná a na high-tech úrovni, takže nesmí chybět ani inženýrská podpora a částečný vývoj.

Máte mezi svými zákazníky jihočeské firmy nebo spíše podniky z jiných regionů?

Naši zákazníci jsou opravdu z celého světa, takže jižní Čechy nevyjímaje. Nicméně zdejší průmysl je spíše orientován na automobilní příslušenství a na strojírenství, tudíž hlavní odbytiště pro naši firmu je samozřejmě v jiných regionech.

Michal Řehoř, Rohde & Schwarz

Tisková zpráva